Neurooftalmološki poremećaji mogu zahvatiti oko, zenicu, očni živac, spoljašnje mišiće oka i njihove živce kao i centralne puteve koji kontrolišu pokrete očiju i vid. Tumori, upale, traume, sistemske bolesti i degenerativni ili drugi procesi mogu uticati na ove strukture uzrokujući gubitak vida, duple slike, ptozu, poremećaje zenice, periokularne bolove i glavobolju. Ispadi moždanih nerava uključuju smetnje čula mirisa, vida, sluha, ukusa, ravnoteže, mimike lica, govora, žvakanja ili gutanja.
Šta podrazumeva:
• određivanje vidne oštrine i dioptrije
• merenje očnog pritiska
• pregled prednjeg segmenta oka (stanje očnog sočiva i sl.)
• pregled očnog dna, pokretljivost očne jabučice
• test raspoznavanja boja – Ishihara
• procena izgleda papile očnog živca
• neurološko kompjuterizovano vidno polje
Procena uključuje detaljna pitanja o simptomima, pregled čula vida i testove za otkrivanje nistagmusa. Pregled čula vida obuhvata određivanje oštrine vida i
vidnog polja, oftalmoskopiju, ispitivanje pokretljivosti očiju (motilitet), pregled kapaka i zenica, kao i pregled moždanih nerava. Najčešće je potrebno obaviti i neka od neuroradioloških ispitivanja (CT ili MR).Pregledom zenica ocjenjuje se njihova veličina, jednakost i pravilnost kao i brzina reakcije na svetlo i akomodaciju.
Lečenje neurooftalmoloških poremećaja i ispada moždanih nerava zavisi od njihovih uzroka.
Aparati:
OPTOPOL PTS 1000 Projection Perimeter- kompjuterizovano vidno polje
Bolnost:
bezbolno
Vreme trajanja pregleda:
30-60 minuta, zavisno od brzine širenja zenica i saradnje na KVP-u.
Priprema:
ukoliko pacijent nosi naočare, dobro bi bilo da ih ponese (naročito ako ima dioptriju za blizinu).
Kod pacijenata koji nose kontaktna sočiva savetuje se uvek da pregled rade sa sočivima.
Napomena:
Molimo da napomenete pre pregleda (poziv,mail,poruka) osetljivost i alergije na boje ili anestetike, lekove i sl., potom bolesti od kojih bolujete, da li ste zračeni, zatim posebne potrebe (rampa, invalidska kolica, gluvoća, mentalni ili fizički hendikep…).